Tavaszi zsongás a Filharmonikusokkal

Március 2., vasárnap, 19:30 - Müpa 
Wagner, Chausson, Bartók
A világszerte ünnepelt német szopránMarlis Petersen lesz a Nemzeti Filharmonikus Zenekar szólistája azon a hangversenyen, amelyen az együttest főzeneigazgatója, Vashegyi György vezényli. A műsor a romantikától a századfordulón át a 20. századig jut el: Wagner Trisztán és Izolda című operájának Előjátékát és Izolda szerelmi halálát ritka csemege, Ernest Chausson 1882 és 1890 között komponált, majd 1893-ban átdolgozott dalciklusa, A szerelem és a tenger költeménye követi, hogy a műsort Bartók Amerikában keletkezett kései remeke, a Concerto zárja.
 
Próbatermi vendégség - A Nemzeti Filharmonikus Zenekar és a Nemzeti Énekkar művészeinek kamarakoncertje 
Március 8.szombat, 18.00 óra - Müpa / VI. emeleti Kocsis Zoltán próbaterem
 
A Próbatermi vendégség sorozatban – amely évek óta hagyomány a Nemzeti Filharmonikusoknál – a zenekar néhai főzeneigazgatójáról, Kocsis Zoltánról elnevezett próbatermébe invitálja közönségét. Ezek a koncertek a Nemzeti Filharmonikus Zenekar és a Nemzeti Énekkar művészei számára is különlegesek, hiszen kamaraegyüttesekben és az általuk kiválasztott művek előadóiként közvetlenebb kapcsolatot teremthetnek a közönséggel.
A hangversenyen egy nappal a francia impresszionista komponista, Maurice Ravel 150. születésnapja után rá emlékezünk, kamaraművei és mások alkotásai által idézve fel hatását a kortársakra és az őt követő generációra.
Házigazda: Buzás Aida, a Nemzeti Filharmonikusok programmenedzsere. 
A művekről és közreműködőkről részletes információ a https://www.filharmonikusok.hu/koncertek/maurice-ravel/ oldalon. 
Fotók: MNF/Csibi Szilvia
 
Haydn: A Teremtés - oratórium német nyelven 
Március 10., hétfő, 19:30 - Pesti Vigadó
 
Joseph Haydn (1732–1809) 1797-ben komponálta monumentális kései művét, A teremtés című oratóriumot. A háromrészes alkotás szövegkönyvét a nagy műveltségű polihisztor, Gottfried van Swieten báró írta Mózes első könyve és Milton Az elveszett paradicsom című költeménye alapján. Az ősbemutató 1799. március 19-én, a bécsi Burgtheaterben valósult meg. A kompozíció világklasszis szólisták: Melissa Petit, Bernhard Berchtold és Thomas E. Bauer közreműködésével szólal meg a Pászti bérlet második estjén, a Pesti Vigadóban a Nemzeti Énekkar és a Concerto Budapest közreműködésével, a közelmúltban Kossuth-díjjal kitüntetett Vashegyi György vezényletével.
Vashegyi György fotó Kováts Jázon
 
Jean-Efflam Bavouzet zongoraművész a Nemzeti Filharmonikus Zenekarral 
Március 27. csütörtök, 19:30 - Müpa 

Dohnányi Ernő 1933-ban alkotta meg Szimfonikus percek című öttételes zenekari sorozatát, amelyet a benne foglalt karakterdarabok eleganciája, színgazdagsága és szellemessége az életmű egyik legnépszerűbb slágerévé tett. Vashegyi György és a Nemzeti Filharmonikus Zenekar műsorának középső számában a rendkívüli szuggesztivitású zongoraművész, Jean-Efflam Bavouzet tolmácsolását hallgatva megfigyelhetjük, hogyan válik mozartian klasszikus tisztaságúvá a III. zongoraverseny Bartókjának kései stílusa, míg Beethoven Eroicája éppen ennek ellenkezőjét mutatja meg: azt, hogyan lép túl a zene nagy forradalmára a klasszika keretein.
Jean-Efflam Bavouzet@B Ealovega

Iratkozzon fel hírlevelünkre!