Nézőpontváltó® köszöntők

"A Nézőpontváltó® csapat tevékenysége arra irányul, hogy szemléletváltásra biztasson, és abban praktikusan segítsen. Felhívják a figyelmet arra, hogy az emberek álljanak önmagukhoz másként, mint addig! Vigyázzanak arra a testre, ami az övék! Próbálják az adottságaikból a lehető legtovább a lehető legjobbat kihozni! De ha mindazok ellenére mégis megbetegednének, akkor tudják, kikhez, hova fordulhatnak támogatásért, kik nyújtanak segítő kezet.”

Dr. Borbényi Erika, Szedlacsek Emília és Sári Edina köszöntő üzenete az oldalra látogatóknak.

 

Tovább olvasom

Rákellenes Világnap 2024. február 4.

Méltányos ellátást mindenkinek!

A Rákellenes Világnapot (World Cancer Day) immár 24 éve tartják minden év február 4-én. A Nemzetközi Rákellenes Unió (UICC) központi kampánytémája az esélyegyenlőség a daganatos betegek ellátásában, „Méltányos ellátást mindenkinek” (Close the care gap).

A daganatos megbetegedés Magyarországon, Európában és a világon is a második leggyakoribb halálozási oknak számít. Az International Agency for Research on Cancer becslése szerint minden ötödik férfi és minden hatodik nő élete során legalább egyszer szembesül egy daganatos betegséggel. A gyakori daganatos megbetegedések legalább egyharmada megelőzhető lenne, ha a megelőzésre, egészséges(ebb) életmódra, korai felismerésre, valamint a szűrővizsgálatok fontosságára helyeznénk a hangsúlyt.

Az egyre hatékonyabb diagnosztikai eszközöknek, valamint folyamatosan fejlődő kezelési lehetőségeknek köszönhetően egyre több ember él túl azt követően, hogy rosszindulatú daganatot diagnosztizáltak nála. Jelenleg a daganatos betegek mintegy kétharmada több mint öt évig él a diagnózis felállítását követően. A becslések szerint több mint 12 millió ráktúlélő van már Európában. Talán éppen ezért is ez ESMO (European Society for Medical Oncology) szakértői konszenzusnyilatkozatot tettek közzé a ráktúlélő-ellátás és kutatás támogatásáról Európában. ( A nyilatkozat a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság hivatalos folyóirata, a Klinikai Onkológia 2023/decemberi számában jelent meg.) A vizsgálatok talán legfontosabb megállapítása, hogy a korai stádiumban felfedezett ráktípusoknál jellemzően sokkal kisebb a kiújulás esélye, tehát a szűrővizsgálatokon történő megjelenés, nemcsak a közvetlen betegség kilátásokra van hatással, de hosszabb távon is kedvezően befolyásolja az érintett túlélését, életminőségét.

A ráktúlélők heterogén csoportot alkotnak, mivel különböző rosszindulatú daganatos betegségekben szenvednek, így eltérő kezelési tervek és prognózisok jellemzik az egyes betegeket. Nagyjából 15 százalékra teszik az általános kockázatát annak, hogy egy daganatos betegséget valamikor egy másik, az elsőtől független rák követ. A szakmai közlemények alapján a kiújulásnak nagyobb az esélye a gyermekkori rákokban, Hodgkin limfómában, glioblastomában, húgyhólyag- és hasnyálmirigyrákban, valamint minden olyan daganatos megbetegedésben, amit dohányzás okozott. Az emlőrákos nőknél összességében 30% az esély a kiújulásra. Sok eset a kezdeti kezelés befejezését követő öt éven belül történik. Az invazív méhnyakrákban szenvedők betegsége becslések szerint 35%-ban kiújul. A korai stádiumban felismert rák könnyebben kezelhető, ezért kisebb a kiújulási arány. A Hodgkin-limfómás betegeségek 10-13%-a kiújul az elsődleges kezelés után. A betegek további 20-50%-ánál a második vonalbeli kezelés befejezése után történik a kiújulás. Limfóma (DLBCL): a betegek 30-40%-ánál kiújul a non-Hodgkin-lymphoma leggyakoribb altípusa, a DLBCL. Prosztatarák: 5 éven belül a prosztatarákos betegek 20-30%-a kiújul a kezdeti kezelés befejezését követően. Tüdőrák: összességében a tüdőrákos betegek 30-75%-ánál lesz kiújulás, de ez az altípustól függ, például nem kissejtes tüdőrákban alacsonyabb az arány. Hasnyálmirigyrák: a betegség nagyjából egyharmada a műtét után egy éven belül kiújul. Az adatok azt sugallják, hogy a diagnózis felállításakor és a túlélés során az egészségtelen magatartásformák – beleértve a súlygyarapodást, a dohányzást, a fizikai inaktivitást és az alkoholfogyasztást – kapcsolatban állhatnak a megnövekedett második primer tumorok és a társbetegségek, a kiújulás, a rákhoz kapcsolódó mellékhatások kialakulásával, az életminőség romlásával és az általános halálozási kockázattal. Tehát a másik kulcsfontosságú üzenet a már sokat emlegetett egészséges életmódra (a súlygyarapodás kerülése, a dohányzás elhagyása, a fizikai aktivitás bevezetése és az alkoholfogyasztás kerülése) történő áttérés, amit sohasem késő elkezdeni!

Végezetül van még egy nagyon komoly kihívás: a lelki tényezők. A ráktúlélők legalább 40%-a jelentős pszichológiai problémákat tapasztal, amelyek gyakran kísérik és súlyosbítják a fizikai állapotot. Mindeközben ezeket az aggodalmakat gyakran aluldiagnosztizálják és alulkezelik, a ráktúlélők több mint 15%-a legalább 10 évvel a rákbetegség után is még pszichológiai gondokról a számolt be. Ennek elkerülésében hatékonyan segíthetnek a betegszervezetek és az érintettek társszervezetei. A Magyar Rákellenes Liga ezt munkát sem hanyagolja el, a 15 éve alapított Túlélők Klubját követően mára az igényekre válaszolva országszerte 80 olyan klub működik, ahol a betegséget túlélők speciális egészségértés oktatáshoz juthatnak, és az egészséges életmódot, lelki egészséget támogató programokon vehetnek részt sorstárs közösségben. A Liga a világnap apropóján kéri, hogy aki tudja, támogassa a munkájukat. Adományozni itt lehet: https://rakliga.hu/tamogatas/

(PHARMINDEX Online) 

 

 

Orvosok Világnapja – március 30.

A kezdeményezés az Amerikai Egyesült Államokból indult, ahol 1990-ben nyilvánították ezt a napot az orvosok napjának, hogy keretet adjanak azon gesztusoknak, eseményeknek és programoknak, amelyekkel ünnepelhetik az orvostudomány fejlődését, annak gyarapítását és elsősorban a szakembereiket, akik tudásukkal és empátiájukkal együttesen enyhítik a betegek szenvedéseit. Magyarországon 2015 óta szenteljük március 30-at az orvosok iránti tiszteletünk kifejezésére.

Az idén hat éve alakult Nézőpontváltó Egyesület küldetése az egészségfejlesztés, ezen belül a prevenció, és a krónikus betegek mentális rekreációja. 

Mivel az élet a legjobb dramaturg, ezért a daganatos és a változókor fizikai tüneteit mutató betegeken kívül új célcsoportunk a long- és poszt covid traumával küszködő emberek. Az imént felsorolt betegségeket megelőzni nem igazán lehet, de hitünk szerint kicselezni talán igen, például azzal, ha időről-időre kimenőt adunk a lelkünknek. Beülünk egy moziba, megnézünk színdarabot, jót nevetünk egy sztendáp esten, elmegyünk egy koncertre.

Manapság már egyre többet és többen beszélnek a mentális jóllét fizikai és szellemi egészségre gyakorolt előnyeiről, de hat éve erről még nem beszéltünk. Nem volt ugyan tabu, csak a felismerés nem terjedt el általánosan, ezért behoztuk a közbeszédbe, és mi voltunk az elsők, akik hivatalosan tűztük a zászlónkra a fizikai mellett a lelki gyógyítás fontosságát. Ennek érdekében pszichológussal, terapeutával történő feldolgozó beszélgetéssel egybekötött, különböző művészeti programokat hozunk létre.

Minden évben más célt tűzünk ki, 2018-ban elhatároztuk, hogy a 19-es évet az orvos-beteg kommunikációnak szenteljük, ennek mentén szervezzük az edukációt. Lett egy színdarabunk, amiből szponzorok segítségével film is készült, és azzal járjuk az országot, már amikor a covid miatt szabad. A Barkochba című történet mind az orvosokat, mind a betegeket megszólítja, ezzel párbeszéd indulhat köztük.

Ha csak kimondjuk azt a közkeletű meghatározást, hogy orvos-beteg kommunikáció, máris az orvos nyakába varrjuk a felelősséget, a kezdeményezést, és ez így is van jól, hiszen abban a relációban ő a főnök, kvázi a felnőtt, ő tudja, nekünk mi a legjobb, mi pedig betegként a kvázi gyerekként a legtöbbször automatikusan az orvos kezébe adjuk az irányítást. Az egészségfejlesztési programjainkkal ebből a csapdából próbáljuk kivezetni a nézőinket, olvasóinkat, különböző trükköket, cseleket átadva nekik. Ezeket egyébként, megsúgom, orvosoktól tanultuk mi is. Hogy csak egy praktikus dolgot említsek, az orvos-beteg találkozó előtt írjuk fel az állapotunkra, gyógyszereinkre, terápiára vonatkozó kérdéseinket még otthon, nyugalomban, hogy ne az orvos ítéletére várva, vagy a feszült, vizsgálati helyzet után jöjjünk rá, mit felejtettünk el megkérdezni! Ha nem bízunk magunkban, abban, hogy partnerként tudjuk megszólítani az orvost, kérjük meg egyik családtagunkat, barátunkat, kísérjen el és lépjen közben, ha látja rajtunk a bizonytalanságot.

Rákanyarodva az Orvosok Világnapjára, rengeteg, különböző területen munkálkodó orvossal dolgozunk együtt projektjeink megvalósítása során. Eközben megismertük az ő nehézségeiket is, és azt vettük észre, lassan őket kéne megmenteni, felszabadítani a mindennapos lelki teher alól, pl. túlterheltség, kiégés, hogy csak két dolgot említsek a probléma halmazból.

Amikor lehetőséget kaptam, hogy beszélgethessek Gaál Ildikóval az orvos-beteg kommunikációról, arra gondoltam, hogy a holnapi világnap tiszteletére fordítsunk a sorrenden! Adjuk a betegek kezébe az irányítást, és beszéljünk a beteg kötőjel orvos kommunikációról, mielőtt a beteg orvosokról kellene diskurálnunk.  

Az orvos-beteg kommunikációs tevékenységünk legújabb projektjének különlegessége, hogy a krónikus, most elsősorban a poszt- és long covid traumáinak utóhatásaitól szenvedő betegek lelki jóllétének rendbetétele egy utazás keretében történik egy-egy, covidra szakosodott háziorvos és alapvetően onkopszichológiával, de coviddal is foglalkozó pszichoterapeuta idegenvezetésével. A választott desztinációnk Szicília, ahová az első csoport május elején utazik.

Ez úgy kapcsolódik a beteg-orvos kommunikációhoz: hogy amikor elterjedt a híre, hogy  fizikai utaztatással kezdtünk el foglalkozni, akkor sok orvos ismerősöm megkeresett, hogy szervezünk-e kifejezetten orvosok számára ilyen programot, mert ők is igen rászorulnának a mentális rekreációra. Emiatt elhatároztuk, hogy a 2022/2023-as évadot a beteg kötőjel orvos kommunikációnak fogjuk szentelni.

Mert ha a hallgató belegondol, a váróteremben eszébe jutott-e, hogy majd megkérdi orvosától, „kedves doktornő, doktor úr, ön hogy van? Jó napja van?” Ha például rámordul az orvos, visszakérdezett-e már valaha. „Rossz napja van? Miben tudok segíteni, hogy ez megváltozzon?”  Ez persze bizonyos kockázattal jár, mert lehet, hogy rossz ajtón kopogtat és bántó elutasítást kap, de az is lehet, hogy bejön, és díjazza a bátorságot az orvos. 

Én megkérdezem, mert az én háziorvosom, fogorvosom, és a többi, jó fejek, de ennek a jófejségnek az alapjait ketten tettük le, ő meg én.

Az Orvosok Világnapja alkalmából arra biztatok mindenkit, hogy amikor legközelebb bármilyen orvost felkeres, kérdezzen rá, hogy van! Még ha sablonválaszként csak egy motyogást is kap, vagy csak egy semmiközehozzá pillantást, higgye el, hogy jólesik az orvosnak, még ha nem is mutatja. Nekem ez a tapasztalatom.

 

Ha csak kimondjuk azt a közkeletű meghatározást, hogy orvos-beteg kommunikáció, máris az orvos nyakába varrjuk a felelősséget, a kezdeményezést, és ez így is van jól, hiszen abban a relációban ő a főnök, kvázi a felnőtt, ő tudja, nekünk mi a legjobb, mi pedig betegként a kvázi gyerekként a legtöbbször automatikusan az orvos kezébe adjuk az irányítást. Az egészségfejlesztési programjainkkal ebből a csapdából próbáljuk kivezetni a nézőinket, olvasóinkat, különböző trükköket, cseleket átadva nekik. Ezeket egyébként, megsúgom, orvosoktól tanultuk mi is. Hogy csak egy praktikus dolgot említsek, az orvos-beteg találkozó előtt írjuk fel az állapotunkra, gyógyszereinkre, terápiára vonatkozó kérdéseinket még otthon, nyugalomban, hogy ne az orvos ítéletére várva, vagy a feszült, vizsgálati helyzet után jöjjünk rá, mit felejtettünk el megkérdezni! Ha nem bízunk magunkban, abban, hogy partnerként tudjuk megszólítani az orvost kérjük meg egyik családtagunkat, barátunkat, kísérjen el és lépjen közben, ha látja rajtunk a bizonytalanságot.

Sári Edina, elnök

A szöveg a Klubrádióban hangzott el interjú formájában 2022. március 22-én a Fülbevaló című műsorban, ez annak legépelt és kiegészített változata. Műsorvezető: Gaál Ildikó

Az eredeti adás meghallgatható: https://klubradio.hu/adas?hanganyag_id=24053&fbclid=IwAR2F7xXi4ZNi92a0RQY60n4JswXYThIp0IVsnmlTNG52vRD4QP_vDKDaP-U 

A gyógyító stressz-jóga

Yogi Bhajan a stresszt – a túl sok vagy túl kevés ingert – tartotta minden bajok forrásának.
Felborítja az egyensúlyt így sérülékenyebbé tesz a betegségekkel szemben, leépít.

3×90 perc: a tervek szerint 2×40 perc 10 perc szünettel. Minden foglalkozás egy rövid tematikus bevezetővel, előadással kezdődik (“dharma talk”).
Aztán következik egy rövid ráhangolódás az ONG NAMO GURU DEV NAMO mantrával, amit egy egyszerű mozgás meditáció kísér.
Mindezt egy rövid bemelegítő gyakorlatsor követi.
Ezek után veszi kezdetét a meghirdetett jóga óra.

  1. No stressz!
    Gyakorlatsor a stressz káros következményeinek ellensúlyozására
    Meditáció a tudat neutralizálására.
    Lépjünk be a komfort zónánkba!
    Meditációk és gyakorlatok saját ritmusunk megtalálására és megtartására.
    3. A stressz hormonális és idegrendszeri háttere.
    Mellékvese erősítő gyakorlatsor.
    Meditáció a belső egyensúlyért.

Ahogy látjátok minden gyakorlatsort egy meditáció követ és egy rövid relaxáció a tanultak integrálására.

És búcsúszóul a SAT NAM MANTRA éneklésével mondunk köszönetet.

Az egyes órák, akárcsak a meditációk külön- külön is hasznosak. Sokak talán csak egy alkalommal szeretnének résztvenni, az is hatékony, de a 3 alkalmas csomag egy életre felfegyverez benneteket a stressz elleni védekezésben, lehetővé teszi, hogy lefegyverezzétek azt és megtaláljátok egyéni ritmusotokat és komfortosan érezzétek magatokat a mindennapi életben, akár a legnagyobb krízisek és katasztrófák idején is.

Időpontok:

  1. Alkalom: február 24. 17.30
  2. Alkalom: március 10. 17.30
  3. Alkalom: március 24. 17.30

 Jelentkezés

Ára:

Egy óra 7.500 Ft.
3 óra 15.000 Ft.


Január vége előtt akcióval 3 alkalom 10.000 Ft., sőt a jelentkezők 30 napi, január végéig tartó hozzáférést kapnak az Onkoyoga alapjai felvételekhez, ami 3×90 perc gyakorlás.

  

 

Megmondta professzorasszonyom

"Az előadás létrejöttéhez 17-18 nővel készítettem interjút, akiknek az életét megváltoztatta a rák és mindegyikük megküzdött daganatos betegséggel.Közülük választottam ki Timi történetét és hoztuk létre a monodrámát, amelynek címe

Megmondta Professzorasszonyom.

Az előadás szövege verbatim, szóról szóra Timi mondatai, az ő szavai, nagyon kevés helyen alkalmaztunk korrekciót.

Az előadás időtartalma egy picit függ a közönséggel történő interakciótól, de átlagban 50 és 55 perc közé tehető.

Az előadás témája a rákbetegség, de Timi úgy beszél erről, hogy közben nagyon könnyed, persze ott vannak a borzalmas kezelések és a testi tünetek, de mindezt úgy meséli el, hogy ez a legtermészetesebb dolog és a túlélés nem is kérdés, persze, hogy legyőzi mert az élet a legfontosabb.

Amikor interjúztam, ezt tartottam a legfontosabbnak: úgy beszélni erről a betegségről, hogy a nőiségen, a szépségen, az élni akaráson keresztül. Persze, meséltek a szörnyűségekről, a félelmekről, ezeket nem lehet kikerülni. De az érdekelt, hogy élték meg ezek a nők a nőiségüket, hogyan változott a testükhöz való viszonyuk és hogy állnak most a szépségükhöz.

Ez a betegség mindegyikük életét teljesen felforgatta és egyikük sem az, mint azelőtt. De az biztos, hogy miközben beszéltek hozzám egytől egyik csodálatos, szép, vibráló nőket néztem és rengeteg erőt adtak nekem.

Ezt szeretném megmutatni minél több embernek. Az a célom ezzel az előadással, hogy beszéljünk erről, a rákról, a félelemről, az életről, a nőiségről, a testünkről, a szépségről és a szerelemről. Az egyik előadás után egy nővel beszélgettem, egyszer csak elhallgatott és ezt mondta: "Ezután az előadás után elkezdjük értékelni az életünket."

Igen, ez lenne jó!

Az előadás felépítése nagyon egyszerű. A nézők bent ülnek, félkörben, lehetőleg enyhe fényben és én ebbe sétálok be, bemutatkozom nekik, sokuknak egyesével is és ha sokan vannak, akkor ettől zavarba jövök és inkább kinyitom ezt a bemutatkozást és mindenkinek integetek, hogy Sziasztok, Timi vagyok! és leülök velük szembe és elkezdem mesélni a történetet. Az eddigi előadásokon igyekeztem kialakítani egy családias, intim, kellemes légkört a fényekkel vagy hogy ha a helyszínen lehetséges volt olyan kellékekkel, hogy a néző biztonságban érezze magát és a téma nehézsége ellenére se szorongjon. Az számomra volt fontos, hogy tekinteteket lássak, hogy ne sötétben üljenek, ezzel szerettem volna minél inkább eljuttatni hozzájuk a történetet, mintha egy kedves kávézóban ülnénk és én csak mesélnék nekik.

Nincs benne sok mozgás, főként ülök, néha felállok és bicegve ide-oda megyek a nézők előtt (Timinek sajnos az orvosok elszúrták a térdét, biceg és fáj a lába) és egy adott ponton kisántikálok egy adag csokis-meggyes muffinért és körbekínálom a nézőket, amiket előző nap én sütöttem. Ezt azért találtuk ki, hogy ezzel is még jobban bevonjuk és megsegítjük őket, hogy jobban feloldódjanak. Ez rendszerint sikerült is, a végén még egyszer lehet repetázni, szoktak is. Ezt az elemet mi találtuk ki, Timi nem sütött nekünk sütit, de valóban ez a kedvenc sütije.

Az előadás végéhez közeledve észreveszem mennyi az idő (ez a Timivel való beszélgetésben is így történt), elnézést kérek, hogy ennyit beszéltem, mennem kell mert gyógyszeridő van, megköszönöm nekik a figyelmüket és hogy itt voltak és kibicegek, fény le, csend.

Direkt az egyszerűség volt a célom, hogy ha alkalmam nyílik rá, hogy utazzak vele, akkor a legtöbb helyszínen könnyedén tudjam eljátszani és a darab témája is azt hozta ki belőlünk, hogy az egyszerűséget, a beszélgető hangvételt, a közvetlenséget válasszuk.

Az előadásmód közvetlen, emberi, Timi szavait tanultam meg, ahogy ő beszél, használja a nyelvet. Próza, nincs benne ének, tánc, elvont elemek. Szövege pedig a verbatim jellegéből fakadóan nagyon mai, de nem közönséges."

Kőszegi Mária színművész

 

Barkochba a Rákellenes Világnapon

A Nézőpontváltó Egyesület, amelynek elsődleges célja a daganatos betegek mentális egészségének megőrzése, hangulatának javítása, az idei Rákellenes Világnap tiszteletére, 2021. február 4-étől a nagyközönség számára is elérhetővé teszi Sári Edina: Barkochba című drámájának felolvasószínházi produkciójából készült kisfilmet.

A Barkochbát eddig csak zárt közösségek, beteg- és orvoscsoportok számára, élőben vetítették országszerte. Ezeket a vetítéseket szakember vezetésével feldolgozó beszélgetés követte, amelynek témája az orvos-beteg kommunikáció.

A dráma orvos szakértője Dr. Prezenszki Zsuzsanna, a pszichoonkológia területén több mint húsz éves tapasztalattal rendelkező pszichoterapeuta, aki sok év kórházi gyakorlat után most az Összehangolva – Gyógyít a képzeleted! Alapítvány szakmai vezetője.

 

A Nézőpontváltó Egyesületet és az Összehangolva – Gyógyít a képzeleted! Alapítványt a közös célok mentén partneri szálak fűzik össze. Azzal a szándékkal nyitják meg a film megtekintésének nyilvános lehetőségét, hogy az érintetteken kívül a civil társadalmat is érzékenyítsék a daganatos betegek helyzetére, hiszen bárki, bármikor kerülhet beteg-helyzetbe, amikor nagyon fontos, hogy az akár félelemből eredő elutasítás helyett a környezetétől megértést, támogatást kapjon.

A film megalkotói művészi munkájukkal szintén csatlakoznak a két civilszervezet célkitűzéséhez.

Író: Sári Edina

Operatőr: Ottrok Balázs

Szakértő: Dr. Prezenszki Zsuzsanna, pszichiáter, pszichoonkolóus

Szereplők: Barabás Kiss Zoltán, Gubík Ági és Hajnal János színművészek

A dráma felolvasószínházi produkciójából készült film létrehozója a Nézőpontváltó Egyesület, a megvalósítás támogatója az Egészség Hídja Egyesület Összefogás a mellrák ellen (Rózsaszín Lánchíd).

 

Tartalom: Egy vidéki körorvos felesége mellrákos lesz. Dr. Kende Márton kíséri végig feleségét a betegségen, annak felfedezésétől a műtét végéig - miközben szembesül a fővárosi kollégák beteghez való elidegenedett viszonyával, ami az ő praxisában elképzelhetetlen.

Hogyan válik egy „egyen-protokollszerűen kezelt húscafatból” egy emberszámba vett gyógyulandó beteg? Rákérdezhetsz!

BARKOCHBA

 

 

 

 

Veszteségeink – a hétköznapitól eltérő tükörben

Tarts velünk Te is!

Kétheti klubprogram

Dr. Prezenszki Zsuzsanna pszichoonkológus vezetésével

Nagy sikerrel indult el októberben a megújult Simonton Klub, mely ezentúl kéthetente friss tematikával jelentkezik. Következő témánk ez lesz november 11-én:

 

Veszteségeink – a hétköznapitól eltérő tükörben

Tekinthetünk más szemmel veszteségeinkre? Az ősz az elmúlás időszaka. A természet ritmusának engedve ilyenkor eltűnnek a nyár ragyogó színei, fogynak a napsütéses órák, megfakul körülöttünk a világ. Learatjuk a termést, számot vetünk mindazzal, amit elértünk, és mindazzal, amit nem - egy ciklus véget ért. Ilyenkor emlékezünk meg elhunyt szeretteinkről is - minden egy kicsit az elmúlás érzését hordozza, veszteségeinket hozza fókuszba. 

 

De ahogy minden, ami véget ér, egy új kezdet lehetőségét hordozza, a lezárás egy új kezdet ígéretét rejti: erőgyűjtés, felkészülés az új ciklusra. A találkozón számba vesszük, ki mit vetett, mit aratott, a betakarított magban szunnyadó csíra milyen új lehetőséget rejt. Erről beszélgetünk november 11.-ei Simonton Klub találkozónkon Dr. Prezenszki Zsuzsanna vezetésével.

 

Sok szeretettel várjuk a „törzstagokat” és az új érdeklődőket egyaránt! 

Kövesd blogunkat és merülj el a klubokon is felmerülő témákban!

 

Kíváncsi vagy melyik blogunkat olvasták a legtöbben? Most eláruljuk! Az elmúlt egy év legnépszerűbb blogja a "Pánik ördögi köre" lett. A képre kattintva te is elolvashatod, ha még nem ismered! 

Csatlakozz Facebook közösségünkhöz! Ha lájkolod az "Összehangolva - Gyógyít a képzeleted" oldalt, onnan is értesülhetsz Alapítványunk friss híreiről.

 
 

Simonton alapú csoport indul daganatos betegeknek!

r. Prezenszki Zsuzsa pszichiáter vezetésével megismerheted a gyógyító kép technikát és számos más módszert, melyek támogatás nyújtanak abban, hogy megtaláld a gyógyuláshoz vezető utat. Technikák a meditációtól, relaxációtól, imaginációtól az egészen egyszerű testgyakorlatokig, támogató sorstársi közösség, önismereti lehetőség, hogy életed a valódi igényeidhez szabd – többek között ez várja a jelentkezőket.  

A Simonton házaspár módszerére alapozó, de azt jelentősen továbbfejlesztő „Összehangolva - a benned rejlő gyógyító erő” elnevezésű módszer abban támogat, hogy szervezetünk saját belső erőforrásait felfedezzük.

Ennek alapjait sajátíthatod el, 2020. október 8-ai indulással, egy 6+1 alkalmas online kurzus keretében. A program alapvető célja, hogy kialakítson egy olyan szemlélet- és életmódváltást, amiben a betegség passzív elszenvedőjéből az egész-ségünk alakításának cselekvő részeseivé válunk. 

A 6+1 alkalmas csoportfoglalkozás során elindulunk az úton, ahol felfedezzük és támogatjuk a belső erőt, amit szervezetünk védelmi rendszerének összehangolt működése jelent. 

A csoport vezetője Dr. Prezenszki Zsuzsanna pszichiáter, aki több mint 20 éve támogatja pszichoonkológusként daganatos betegek gyógyulását.

A program szervezője az „Összehangolva- Gyógyít a képzeleted!” Alapítvány.

A programról további részletek és jelentkezés: https://www.drprezenszki.hu/osszehangolva-simonton-modszerrel-2

Az Összehangolva Alapítvány módszereiről és Dr. Prezenszki Zsuzsannáról további információk pedig itt olvashatók: https://www.drprezenszki.hu/

  

  

 

 

Élménynap összehangolva

 
 

Élménynap, meditáció és légzésjóga
az "Összehangolva - Gyógyít a képzeleted!" Alapítvánnyal

2020. augusztus 29. 9:30-18:00

 

Tarts velünk egy Élménynapra, mely bővelkedik a természet adta gyógyító lehetőségekben! 

A Pilis lábánál fekvő varázslatos szépségű kastélykert és környezete, a patinás szökőkút, a fák üde zöldje, a tisztások illata megannyi külső környezet adta lehetőség, ami a belső erőforrások felfedezésében, mély átélésében segít. E hatás alapozását adják az élménynap programjai: többek között vezetett meditáció, légzőjóga és élmény terápiás csoportfoglalkozások is várják a résztvevőket.

 

 

A részletes programokért, tudnivalókért és regisztrációért kattints erre a gombra!

 

Ízelítő az Élménynap programjaiból:

  • „Az öt elem: víz, levegő, föld, nap, fák – vezetett meditáció” Dr. Prezenszki Zsuzsanna pszichiáter, onkopszichológus vezetésével
  • Immunerősítő jóga a természetben Béres Zsuzsa légzésjóga oktatóval
  • „Erőforrás-kör”– megtapasztalt élményeinkből közös erőforrás mezőt, gyógyító erőt gyűjtünk (Dr. Prezenszki Zsuzsanna)
  • „Vándorkő” játék – közös történetírás a résztvevők gondolatait egymásba fűzve (Dr. Prezenszki Zsuzsanna)

Csatlakozz Facebook közösségünkhöz! Ha lájkolod az "Összehangolva - Gyógyít a képzeleted" oldalt, onnan is értesülhetsz Alapítványunk friss híreiről.

 

Ha hírlevelet szeretnél kapni tőlünk, iratkozz fel levelezési listánkra a szervezes@drprezenszki.hu email címen. 

Szívdobbanás: Zsatkovics Edit

1951-ben születtem Vízöntő havában. Debrecenben élek. Talán szüleim korai elvesztése miatt kezdtem írni 20 évesen. Bölcsész végzettségű vagyok. Voltam orvos-írnok, egészségnevelő, közmüvelődés-szervező, könyvtáros, tudományos segédmunkatárs. Pályámat nyugdíjazásom előtt szociális munkával zártam.

Irásaimat több ifjúsági és üzemi lap közölte korábban.   Antológiáim (Accordia, Barátok verslista, Anárbo ,  Napkorong, OMLIT , Lírart ,  Ráth Lépcső, Raszter , Garbo, Aposztróf kiadó)   szerkesztésében jelentek meg. A napútonline.hu , Cédrus folyóirat, Holnap Magazin, Herve Klub, Montázs Magazin, Vásárhelyi Látóhatár, Kláris Magazin , Lendület Magazin, Porcelánszív, Sumida folyó hídján,  Haiku Bonbon, MIR Magazin, Szikla Magazin,  Kortárs Tükör  irodalmi folyóiratok pályázatain   többször szerepelhettem.

Házasságban élek, nagykorú gyermekeink mindketten élettudománnyal (kutatók) foglalkoznak. Unoka még nincs. Szeretnék továbbra is a szépirodalom közelében maradni vers, haiku, apeva ,pundurka, mese, novella kategóriában.

 

              IKREK PARANCSOLNAK                                                                                             

  

Kócos torzok, kis koboldok

akaratban összenőtt

sziámi ikrek

csámpás polkájukat

járják bennem

rikoltozó, dülöngő

viháncoló krampuszka  az egyik,

sikoltozó dühöngő

siránkozó nyulacska a másik.

 

Ők ketten :

indulni készülnek

keselyűk vérét fakasztani

bárányok rubintja helyett

Laookon fiaira éhes kígyót

felmetélni

kikelettel babonázott

nőstényüket nem engedik

elvetélni

 

egymást  püfölik 

összenőttek

ők ketten:

Lehet és a Nemlehet.

 

tűzlevelű ádámkosztümük

ágyékukba mar.

Zsatkovics Edit

Szívdobbanás: Toplenszki Zoltán

Kérdéseire válaszolva Budapest külső kerületében, egy kertes házban élek immár 28 éve mellettem kitartó párommal és két, már felnőtt korú gyermekünkkel. Az átlagtól eltérően nálunk sok a közös családi program. Színház, nyaralás, kirándulás vagy csak egy egyszerű kerti bográcsozás.Az idén töltöm a 49. életévemet. Jelenleg Igazságügyi alkalmazottként dolgozom. Hobbim az írás és a zenélgetés. Minden engem megérintő dologról készítek verset legyen az egy kép, természeti jelenség, alkalom, vagy csak egy pillanatnyi érzés, helyzet. Az írás segít abban, hogy a földtől elrugaszkodva más helyen, korban, dimenzióban járjak.

Bakancslista

Első napon sok a tervem

Könyvvel ágyam körbe vettem

Fejest ugrok egybe nyomban

Ott lehetek minden korban.

 

Negyedik nap házi sportok

Gyúrni fogok, amíg bírok

Kockahas és kemény karok

Erős leszek, vagy már vagyok.

 

Hetedik nap rendet rakok

Udvaron majd kapálgatok

Ültetek és locsolok

Kertésznek is jó vagyok

 

Tizedik nap, megtanulok végre főzni

Ezzel lehet majd menőzni

Megfőzhetem mit szeretek

Akár vega is lehetek

 

Tizennégy nap, meditálok

Magamra így rátalálok

Talán, híres guru leszek

Tanítom majd a népeket

 

Huszadik nap előveszem

Szekrénybe zárt régi tervem

Gitár hang szól a szobába

Hogy ’d’ vagy ’a’ moll most ki bánja?

 

Huszonnégy nap mit terveztem?

Mit kitaláltam elfelejtem

Hová tettem szemüvegem?

Uram Isten ráülhettem.

 

Huszonkilenc napja várok

Elkerülnek most az álmok

Forgolódok csak az ágyon

Legyen, vége azt kívánom

 

Harminchárom sok a jóból

Előkerül néhány jó bor

Sommelier leszek lassan

Ha ajtóm sokáig kell, zárva tartsam

 

Harminchét nappal s éj

Sorozatot nézek

A csillagok, míg háborúznak

Jégkrémmel henyélek

 

 Negyvenegy nap fenn az égen

Mi is történt most a héten?

Nadrágom is szorít nagyon

Övem eggyel kijjebb rakom

 

Negyvenöt nap, kitaláltam

Varázslóvá válok

Szemfényvesztés mit tanulok

S világot is látok

 

Negyvenhét nap, ajtóm zárva

Festek egy tájképet

Szobám falára akasztom

Hogy künn legyek, ha ránézek.

 

Negyvennyolc nap, lassan vége

Miért csörög a telefon?

Nem érdekel bárki hívott

Egyedül most jó nagyon

 

Ma pont ötven, fél száz napja

Itthon ülők egyedül

Megtanulok egy-két nyelvet

Beszélek majd németül.

 

Ötvennyolc nap, mire várok?

Szabadságra vágyom

Parkban vele sétálgatni

Ó de csodás álom.

 

Hatvan napja gúzsba kötve

Utca nélkül, csendben ülve

Ki akarok innen menni

Engedjetek szmogba lenni.

 

Hatvankettő nap s rájöttem

Mi máshoz is értek

Vízvezeték szerelőként

Vidáman megélek.

 

Hatvannyolcszor jobb lábammal

Ágyamból kikelve

Papucsomba léptem volna

De valaki eltette.

 

Hetvenegy nap, bűvös szám

Már csak arra vágyom

Hogy mackó gatyám lecseréljem

Kerek hasam elveszítsem

Szobám falát kintről lássam

Ízed érezzem a számban

Kedves Söröm, újra veled

Hűs kocsmában innám leved.

Toplenszki Zoltán

 

Iratkozzon fel hírlevelünkre!